а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полифункционален

полифункционалниот
Вид збор: Придавка
Што е со многукратна функција, универзална употреба.
Англиски: multifunctional
Примери:
Македонскиот стандарден јазик е полифункционален.
полифункционално средство за чистење
Изведенки
полифункционалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК