а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полица

мн. полици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2451
Хоризонтална штица во орман, шкаф, плакар или штица закачена на зид што служи за чување, редење различни предмети.
Англиски: shelve Албански: raft, sergjen
Примери:
На првата полица беа наредени книгите.
Изведенки
поличка ж.
мн. полички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК