а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полицентризам

(едн.) полицентризмот
Вид збор: Именка, женски род
Состојба или систем на постоење повеќе центри на одлучување со определени меѓусебни односи и степен на самостојност (обично за движења, партии, заедници, религии и сл.).
Употреба: Политика
Примери:
Тука, полицентризмот е под голем ризик заради тековниот територијален развоен модел во Европа.
Перспективите на локалната демократија и полицентризмот во Р. Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК