а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полициски

полициска
Вид збор: Придавка
Ранг: 2536
Што е во врска со полиција.
Албански: policore
Примери:
Полициска станица.
Полициска униформа.
Полициски службеници.
Полициска патрола.
Полициска кола.
Изрази
Полициски час - определено време од полицијата кога е забрането слободно движење на граѓаните надвор од своите домови.