а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полковник

мн. полковници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2857
Висок офицерски чин, меѓу потполковник и генерал.
Англиски: colonel
Употреба: Воен термин
Примери:
артилериски полковник
Изведенки
полковнички прид.
полковничкиот
Пример: полковнички чин