а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полководец

мн. полководци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42689
Војсководец, водач на полк.
Англиски: commander
Употреба: Воен термин
Примери:
Сите се собраа околу полководецот.