а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полк

мн. полкови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8499
Воена формација во состав на дивизија или бригада.
Англиски: regiment
Употреба: Воен термин
Примери:
пешадиски полк
Првиот артилериски полк
Изведенки
полковски прид.
полковска
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК