а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полненица

мн. полненици
Вид збор: Именка, женски род
полнеж
Англиски: filling
Изведенки
полнатица ж.
мн. полнатици
дијал.
Пример: На неколку места е нарушена заштитната оплата под која на површина излезе полнатицата од стиропор и од пена.