а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полномоштво

мн. полномоштва
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13027
Писмена потврда, документ со кој се дава целосно овластување за извршување некаква дејност.
Англиски: power of attorney
Употреба: Правда
Изведенки
полномоштие ср.
мн. полномоштија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК