а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полноќ

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1563
Средина на ноќта, дванаесет часот навечер.
Англиски: midnight
Примери:
Точно на полноќ се појави вампирот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК