а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

половина

Вид збор: Прилог
Ранг: 1897
Количество приближно или точно до средина или дополу од нешто.
Англиски: half
Примери:
половина ден
Стигнавме до половина пат.
Одевме половина час.
половина килограм
Изрази
Половина човек - за некој со нарушено здравје.
Кани со половина уста - кани формално за да мине редот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК