а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полов

полова
Вид збор: Придавка
Ранг: 5831
Што се однесува на пол.
Англиски: sexual
Употреба: Биологија
Примери:
полова зрелост
полова припадност
полов орган
полов живот
полови односи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК