а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полог

мн. полози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23838
1. Јајце оставено на седело за да несе кокошката.
Албански: furrik, fole
Примери:
Во секое седело оставаше по еден полог.
2. Дел од ракатки жито при жнеење што се собираат во сноп.
Албански: tufa
Употреба: Земјоделство
Примери:
Повеќе полози ги врзуваа во сноп.
Помладите собираат полози.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК