а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

положение

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 46062
1. положба
Англиски: position
Употреба: Разговорно
2. Состојба на бременост.
Англиски: pregnancy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа сега е во положение и не смее многу да работи.