а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

положит

положитиот
Вид збор: Придавка
Што има благ пад, благ наклон, што се спушта, се крева полека, постепено.
Англиски: moderate
Примери:
положито место
положит пат
положити ритчиња
положита страна
Изведенки
1. положито прил.
Пример: Тие се движеа положито.
2. положитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК