а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

положи

положат; положам; положил; положен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3400
1. Стави, кладе, намести да лежи.
Англиски: lay Албански: shtroj
Примери:
Го положија наплеќи.
На неговиот гроб да положам макар еден цвет во знак на благодарност.
2. Даде испит, успешно одговори на прашањата на испит.
Англиски: pass Албански: kaloj, jap provim
Примери:
Одвај положив вториот пат.
Положи одлично.
Изведенки
1. положува несв.
положуваат
2. положување ср.
положувањето
Пример: Оддаде почит со положување венец пред споменикот на паднатите борци.