а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полоканик

мн. полоканици
Вид збор: Именка, машки род
Сад од половина ока течност.
Употреба: Архаизам
Примери:
Донесе само еден полоканик ракија.
Испивме неколку полоканици вино.
Изведенки
1. полоканица ж.
мн. полоканици
2. полоканиче ср.
мн. полоканичиња
дем.