а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полоканик

мн. полоканици
Вид збор: Именка, машки род
Сад од половина ока течност.
Употреба: Архаизам
Примери:
Донесе само еден полоканик ракија.
Испивме неколку полоканици вино.
Изведенки
1. полоканица ж.
мн. полоканици
2. полоканиче ср.
мн. полоканичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК