а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полонеза

мн. полонези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45072
1. Полски танц со свечено чекорење, обично при отворање на бал.
Англиски: polonaise Албански: polonjezë
Употреба: Музика и танц
2. Музика за таков танц.
Англиски: polonaise Албански: polonjezë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Полонеза од Шопен.