а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полош

полоши
Вид збор: Придавка
Ранг: 5090
Компаратив од лош.
Англиски: worse
Примери:
Полош учител од него не сум видел!
Изведенки
полошо прил.
Пример: Сега жувееме полошо од осумдесеттите години на минатиот век.