а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полпат

Вид збор: Прилог
Ранг: 10897
Половина пат, простор што се наоѓа приближно на средината од некој пат.
Англиски: halfway
Примери:
Застана на полпат и се мислеше дали да се врати.
Ќе се чекаме на полпат.
Поминавме полпат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК