а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полски

полскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3362
1. Што се однесува на поле, што припаѓа на поле.
Англиски: mobile
Примери:
Полски цвеќиња.
Полски работи.
2. Што е во врска со Полска.
Англиски: polish
Употреба: Географија
Примери:
полски јазик
Изрази
Полска болница - подвижна, привремена болница (обично во воени услови).
Полски кревет - теренски кревет на раскопување, погоден за носење.
Полски клозет - клозет од штици на отворен простор.