а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полти

полтат
Вид збор: Глагол, несвршен
Поткапува, тече малку течност од некој сад, подлизнува.
Англиски: leak
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Стомната полти.
Чашата полти.