а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полтрон

мн. полтрони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33777
Лажен додворувач, човек со особина на улизување пред други што ги смета авторитети; бескарактерен човек.
Англиски: flatterer
Примери:
Тој нема вистински пријатели, има само полтрони.
Изведенки
полтронски прид.
полтронскиот