а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полубрат

мн. полубраќа
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14952
Брат крвно поврзан преку еден од родителите.
Англиски: half brother
Примери:
Полубрат по мајка.