а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полувековен

полувековниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27840
Што трае, што има половина век.
Примери:
Полувековен стремеж.
Полувековна дејност.