а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полувистина

мн. полувистини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32190
Делумна, нецелосна, донекаде вистина.
Англиски: half-truth
Примери:
Зборува полувистини и лаги.