а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полувоен

полувоениот
Вид збор: Придавка
делумно воен, донекаде воен
Примери:
Забранети се воени или полувоени здруженија што не им припаѓаат на вооружените сили на Република Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК