а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полувреме

мн. полувремиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 37803
1. Еден од двата еднакви дела на спортски натпревар.
Англиски: half-time Албански: gjysëmlojë
Употреба: Спорт
Примери:
Во првото полувреме водевме со два гола разлика.
2. Пауза меѓу деловите на спортски натпревар.
Англиски: half-time Албански: gjysëmlojë
Примери:
На полувремето отидовме на пијалак.