а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуди

полудат; полудете; полудев, полуде, полудеа; полудел; полудив, полудија; полудил; полуден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7798
1. Стане луд.
Англиски: go crazy Албански: çmendem
Примери:
Старата полуди кога ја чу веста за смртта на синот.
Тој полуде откако му пропадна фирмата.
2. Направи некој да стане луд.
Англиски: madden Албански: çmend
Примери:
Тој го полуди синот со своите барања.
Последните случувања сосема ја полудија кутрата жена.
3. Се однесува како луд.
Албански: sillet si i çmendur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа полуди по неа.
Тој полуде по наградата.
Сите полуделе по новата модерна облека.
Изрази
Да полуди човек - да не знае што прави, што да мисли.
Изведенки
1. полудува несв.
полудуваат
2. полудување ср.
глаг. им.