а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полузамижан

полузамижаниот
Вид збор: Придавка
Дополу, донекаде замижан.
Примери:
полузамижани очи
полузамижан поглед
полузамижани трепки
Изведенки
полузамижано прил.
Пример: Таа ме гледаше полузамижано и сонливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК