а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полукруг

мн. полукругови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11260
1. Во геометријата - половина круг; круг пресечен по дијаметарот.
Англиски: semicircle Албански: gjysëmrreth
Употреба: Математика
2. Тој што има облик на половина, на незатворен круг.
Англиски: semicircle Албански: gjysëmrreth
Примери:
Орото го поведоа во полукруг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК