а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полула

полулаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49735
1. Лула некого малку, кратко време.
Англиски: swing Албански: tund, përkund pak
2. (се полула) Се лула малку, кратко време.
Англиски: rock Албански: përkund pak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК