а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полумаратон

мн. полумаратони
Вид збор: Именка, машки род
Атлетска дисциплина, трчање на половина од маратонската патека.
Англиски: half-marathon
Употреба: Спорт
Изведенки
полумаратонски прид.
полумаратонскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК