а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуматурант

мн. полуматуранти
Вид збор: Именка, машки род
Ученик во завршната година од основното образование.
Употреба: Образование
Примери:
Новата лабораторија ќе биде користена и од страна на полуматурантите.
Изведенки
полуматурантка ж.
мн. полуматурантки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК