а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полумесечина

мн. полумесечини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17935
1. Делот на Месечината што се гледа кога не е полна, неполна месечина.
Англиски: half moon Албански: gjysëmhëna
Употреба: Астрономија
2. Симбол на исламот или хералдички знак.
Англиски: crescent Албански: gjysëmhëna
Примери:
Го развеа знамето со полумесечина.
Изрази
Црвена полумесечина - светска хуманитарна организација во исламските земји и кај муслиманското население во другите земји, која е еднаква по својата мисија со Црвениот крст.