а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полумрак

(едн.) полумракот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8834
Нецелосен мрак, состојба на слаба видливост.
Англиски: twilight
Примери:
Просторијата ја исполни полумрак.
Во полумракот ја здогледа девојката.