а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полумрачен

полумрачниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20934
Што е во полумрак.
Англиски: dusky
Примери:
Полумрачна одаја.
Полумрачен поглед.
Полумрачни времиња.