а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуостров

мн. полуострови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4758
Дел од копно опкружен со вода од три страни.
Англиски: peninsula Албански: gadishull
Употреба: Географија
Примери:
Балкански Полуостров
Апенински Полуостров
Изведенки
полуостровски прид.
полуостровскиот
Пример: полуостровски земји
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК