а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуотворен

полуотворениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12924
Донекаде, делумно отворен, подотворен.
Примери:
полуотворена врата
полуотворени очи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК