а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуписмен

полуписмени
Вид збор: Придавка
Ранг: 25118
1. Недоволно, слабо писмен.
Англиски: semiliterate
Примери:
Полуписмен народ.
2. Што пишува лоши текстови, што е по потребното културно ниво на изразување.
Англиски: semiliterate
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Полуписмена изјава.
Полуписмени разговори.
Изведенки
1. полуписмено прил.
Зборуваше полуписмено, исто како што пишување.
2. полуписменост ж.