а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полупијан

полупијани
Вид збор: Придавка
Ранг: 22847
Што е до некоја мера под дејство на алкохол.
Англиски: half-drunken
Примери:
Полупијан младоженец.
Полупијани сватови.
Изведенки
полупијаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК