а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полупроизвод

мн. полупроизводи
Вид збор: Именка, машки род
Производ добиен од основна суровина, кој слуши како суровина за изработка на финален производ.
Англиски: semifinished product Албански: gjysmëprodhim
Употреба: Економија
Примери:
Цената на полупроизводите на пазарот расте.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК