а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полупустински

полупустинскиот
Вид збор: Придавка
Што не е сосема пустински.
Англиски: semi-deserted
Употреба: Географија
Примери:
Полупустински предел.
За неколку децении ќе им оставиме на поколенијата во наследство полупустинска земја.