а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полусамостоен

полусамостојниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 55637
Донекаде, нецелосно, до определен степен самостоен.
Примери:
полусамостојно семејство
полусамостоен ученик
полусамостојна работа
полусамостојни владетели
Изведенки
полусамостојно прил.
Пример: Работи полусамостојно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК