а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полусвест

(едн.) полусвеста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35132
Состојба на неполна свест.
Примери:
Таа беше во полусвест.
Можете ли да си замислите колку се зарадував кога повторно ја читав приказната што ми останала во полусвест?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК