а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полусвет

(едн.) полусветот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38299
Средина на луѓе со сомнителен морал (свет на криминал, наркоманија, проституција).
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Некои велат дека шоу-бизнисот е полусвет.
На многумина им е преку глава да го гледаат полусветот во реалните програми.
Изведенки
полусветски прид.
полусветскиот
Пример: полусветски подруми и визби за ракии