а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полутежок

полутешки
Вид збор: Придавка
Категорија во боксот, боксери меѓу средна и тешка категорија (од 81 до 90 кг).
Англиски: light heavyweight
Употреба: Спорт
Примери:
Полутешка категорија.