а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полутка

мн. полутки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21190
1. Играч во фудбалот што служи како врска меѓу навалата и одбраната.
Англиски: midfield player
Употреба: Спорт
Примери:
Нападот најчесто одеше преку левата полутка.
2. Два еднакви дела од нешто.
Англиски: half
Употреба: Дијалектен збор