а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полутон

мн. полутонови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29354
1. половина тон
Англиски: semitone Албански: gjysmëton
Употреба: Музика и танц
2. Премин кон половина тон.
Англиски: half-tone Албански: gjysmëton
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК