а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуфинале

мн. полуфиналиња
Вид збор: Именка, среден род
Натпревар во кој се оределува учесник или еден од учесниците во финалето.
Англиски: semifinals
Употреба: Спорт
Примери:
Ракометарките изгубија во полуфиналето.